Szukasz pomysłu na ciekawe danie? Zaglądaj regularnie na naszą stronę i sprawdzaj jakie przepisy dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerykanie nazywają to danie Pulled Pork. Szarpana wieprzowina w amerykańskim oryginale jest przygotowywana w wędzarce. Spędza tam długie godziny, nasiąka aromatem dymu i obrasta charakterystyczną, ciemną skorupką, utworzoną z części stałych dymu, przypraw i tłuszczu. Samo mięso jest tak miękkie, że można je łatwo dzielić bez użycia noża. Można ten sam efekt osiagnąć piekąc wolno mięso w piekarniku. 

Jest trochę pracy z tym daniem, wymaga ono czasu, jednak efekt jest zawsze piorunujący - jest to jedna z tych potraw, które robią furorę na stole. Delikatna łopatka rozpada się pod naciskiem widelca i jest bosko przesiąknięta smakami. Idealna na obiad, idealna na kanapki.                    

łopatka  1,2 kg
ketchup 2 łyżki
oliwa z oliwek 2 łyżki
papryka ostra w proszku 1 duża łyżeczka
papryka słodka w proszku 1 duża łyżeczka
papryka wędzona w proszku 1 łyżeczka
czosnek  2 ząbki
listki laurowe  4-5 szt
natka pietruszki  
sól  
pieprz  
cukier  

 

 

Na łopatce wykonać skośne nacięcia w kratkę.

Czas na marynatę: rozcieramy czosnek, dodajemy ketchup, oliwę, paprykę w proszku oraz trochę soli i czarnego pieprzu. Mieszamy i nacieramy  powstałą marynatą mięso, okładamy je na końcu listkami laurowymi.
Odstawiamy je w przykrytym naczyniu na 3-4 godziny do lodówki. Po tym czasie pieczemy łopatkę przez ok. 8 godzin w piekarniku nastawionym na 90 stopni C (bez termoobiegu).
Mięso rwie się bez problemu widelcem, jest soczyste, a dzięki długiemu pieczeniu w niskiej temperaturze mięso ma fantastyczną strukturę i jest bardzo wilgotne. Z frytkami, czy zapiekanymi ziemniakami smakuje idealnie.

 

Smacznego!